Wegetarianizm a weganizm

Nawadnianie organizmu
Nawadnianie organizmu
3 listopada 2017
Catering Warszawa
Catering Warszawa
21 listopada 2017
Wegetarianizm a weganizm

Wegetarianizm a weganizm – różnice i podobieństwa

Wegetarianizm i weganizm nie są pojęciami tożsamymi, więc nie można stosować ich zamiennie. Niestety wiele osób właśnie tak robi, tym samym wkładając wszystkich „wege” do jednego worka. Wynika to z braku znajomości różnic między tymi pojęciami oraz zasad stosowania diety wegetariańskiej i diety wegańskiej. Wegetarianizm a weganizm – owszem, jest to podobny, ale nieidentyczny sposób żywienia, a zdaniem niektórych także sposób na szczęśliwe życie.

Wegetarianizm a weganizm – założenia diety, podobieństwa

Diety wegetariańska i wegańska wykluczają mięso. Nie tylko mięso, ale też wszelkie produkty odzwierzęce pochodzące z uboju, czyli wędliny, pasztety, smalec, żelatynę i inne. Wiele osób niesłusznie uważa, że wegetarianie jedzą ryby. Prawda jest taka, że ani wegetarianie, ani weganie ryb nie jedzą. Białko zwierzęce zastępują białkiem roślinnym pochodzącym z roślin strączkowych i nasion, zaś tłuszcze roślinne olejami roślinnymi i orzechami.

Wegetarianie i weganie nie noszą ubrań ani dodatków wykonanych ze skór i futer zwierzęcych. Zależy im na tym, by uniknąć cierpienia zwierząt. Wynika z tego, że zwykle kierują nimi pobudki etyczne, choć niekiedy przejście na wegetarianizm czy weganizm wiąże się z chęcią prowadzenia zdrowszego trybu życia.

Wegetarianizm a weganizm – zasadnicze różnice

Weganie idą o krok dalej i w przeciwieństwie do wegetarian nie spożywają również jajek, mleka ani jego przetworów, czyli np. serów. Nie jedzą także miodu. Dieta wegan wymaga zatem sporych wyrzeczeń, ale też umiejętności przygotowywania zbilansowanych posiłków z udziałem roślin, kasz, pieczywa, ziół. Weganie muszą posiadać sporą wiedzę na temat takiego sposobu odżywiania, w przeciwnym razie nie byliby w stanie właściwie zadbać o swój organizm.

Weganie wykluczają z diety zatem wszystko, co ma jakikolwiek związek z życiem i hodowlą zwierząt. Przeciętnym zjadaczom chleba spożywanie jaj podwórkowych kur czy też pszczelego miodu absolutnie nie kojarzy się negatywnie, jednak przez wegan jest traktowane jako brak poszanowania dla zwierząt.

Dodatkowo, weganie unikają rozrywki, która w jakikolwiek sposób wiąże się z udziałem zwierząt. Wegan nie spotkamy w cyrku, zoo, na wyścigach konnych czy polowaniach.