Weganizm

Dieta raw
24 sierpnia 2017

Weganizm – co warto wiedzieć

Weganizm – co to jest

Weganizm to obecnie bardzo popularny termin. Często zdarza się jednak, że wiele osób myli weganizm z wegetarianizmem i tak naprawdę nie wie na czym weganizm polega. Warto zatem dokładniej przyjrzeć się i przeanalizować czym wyróżnia się weganizm. Weganizm to generalnie sposób odżywiania, lub w szerszym kontekście sposób życia, który bazuje na stosowaniu diety wegańskiej. Dieta wegańska to przede wszystkim rezygnacja z wszystkich produktów pochodzenia zwierzęcego. Co ciekawe, nie chodzi tutaj tylko o typowe produkty mięsne, ale także o produkty, które w jakiś sposób wiążą się z wykorzystywaniem zwierząt lub od nich pochodzą. Weganie rezygnują zatem z produktów takich jak nabiał, ale także miód.

Weganizm to nie tylko dieta. To także cały sposób życia. Weganie generalnie starają się wyeliminować ze swojego życia wszelkiego rodzaju produkty, które są związane z eksploatacją zwierząt. Weganie rezygnują zatem z takich produktów jak odzwierzęce surówce (skóry, futra ale także wełna lub produkty wykonane z jedwabiu) czy kosmetyki mające w składach substancje pochodzące od różnego rodzaju zwierząt (na przykład kremy z ekstraktami ze ślimaków.) Poza unikaniem produktów odzwierzęcych weganizm bojkotuje także wszelkiego rodzaju rozrywki związane z wykorzystaniem zwierząt. Nie spotkamy zatem wegan w cyrku czy nawet zoo.

Dieta wegańska – praktyczne informacje

Dieta wegańska na pierwszy rzut oka może się wydawać uboga i niekoniecznie zdrowa. Jednak gdy jest dobrze ułożona i zachowuje równowagę w dostarczaniu niezbędnych substancji odżywczych dieta wegańska może być naprawdę zdrowa. Co więcej, dieta wegańska nie tylko jest zdrowa, ale także bardzo smaczna. Dzięki temu, że weganizm zyskuje coraz większą popularność na świecie mamy pewność, że w sklepach będzie się pojawiało coraz więcej zdrowych i różnorodnych produktów, które mogą być skutecznie wykorzystane w układaniu wegańskiego jadłospisu.

Ciekawą możliwością jest skorzystanie z gotowych ofert posiłków wegańskich. Często zdarza się, że restauracje czy lokale gastronomiczne oprócz możliwości zjedzenia posiłku wegańskiego na miejscu oferują możliwość dowozu posiłków pod wskazany adres. Coraz bardziej popularny catering dietetyczny także oferuje w swojej karcie posiłki wegańskie.