Makroelementy – co warto wiedzieć

Catering Warszawa
Catering Warszawa
21 listopada 2017
Fosfor w organizmie
Fosfor w organizmie – co trzeba wiedzieć
17 stycznia 2018
Makroelementy

Makroelementy – co to jest

Substancje odżywcze, witaminy, makroelementy oraz mikroelementy są niezwykle ważne dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Oczywiście mamy bardzo wiele naturalnych źródeł wszystkich wyżej wymienionych składników jednak w okresie zwiększonego niedoboru niektórych substancji warto rozważyć suplementację. Dotyczy to zwłaszcza niedoboru witaminy D, która w okresie letnim jest nam dostarczana przez eskpozycję na słońce, natomiast w okresie jesienno-zimowym możemy cierpieć na jej niedobór. Mimo, że witamina D występuje naturalnie w rybach, grzybach i jajkach taka ilość może być jednak niewystarczająca.

Podobnie wygląda sytuacja z makroelementami. Makroelementy to jak sama nazwa wskazuje pierwiastki chemiczne, które występują w przyrodzie a także naszym organizmie w bardzo znacznych ilościach. Makroelementy możemy podzielić pod względem ich występowania odpowiednio w przyrodzie, materii nieożywionej a także właśnie w organizmie człowieka. W przypadku człowieka makroelementy to przede wszystkim takie pierwiastki jak miedzy innymi fosfor, magnez, wapń, chlor, potas czy tlen lub węgiel. Dzienne zapotrzebowanie na wymienione pierwiastki jest stosunkowo duże a ich obecność w naszym organizmie ma bardzo duży wpływ na prawidłowe funkcjonowanie.

Makroelementy – zachowaj zdrowie

Oczywiście makroelementy podobnie jak wszystkie substancje odżywcze, witaminy i minerały niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka możemy znaleźć w przyrodzie i produktach naturalnych. Niestety często zdarza się, że nasza dieta jest z różnych powodów uboga w makroelementy, których właśnie potrzebujemy. W takich sytuacjach zostajemy narażeni na niedobór makroelementów, a  co za tym idzie na nieprzyjemne skutki ich braku w naszym organizmie. W takich sytuacjach najlepszym wyjściem jest zazwyczaj suplementacja. Decydując się na suplementowanie powinniśmy jednak zasięgnąć profesjonalnej porady dietetyka lub lekarza. Makroelementy są nam niezbędne do prawidłowego funkcjonowania, ale ich nadmiar z pewnością nam tak naprawdę w żaden sposób nie pomoże.