Komponowanie posiłków – podstawowe informacje

Siedzący tryb życia
Siedzący tryb życia – co warto wiedzieć
4 lutego 2018
Błędy żywieniowe
Błędy żywieniowe – na co uważać
6 marca 2018
Komponowanie posiłków

Komponowanie posiłków – podstawy

Dieta to podstawa naszego dobrego samopoczucia i zdrowia. Niestety niewiele osób przejmuje się swoją dietą i tylko od czasu do czasu poświęca chwilę na zastanowienie się czy aby ich dieta jest zdrowa i pełnowartościowa. Tymczasem układanie diety, komponowanie posiłków i ich późniejsze modyfikowanie oraz przede wszystkim przestrzeganie ma bardzo duży wpływ na nasz organizm. Warto zatem poświęcić chwilę i zastanowić się czym tak naprawdę jest właściwe komponowanie posiłków i na co koniecznie zwrócić uwagę.

Komponowanie posiłków to przede wszystkim proces dokładnego zbierania danych i analizy. Dopiero potem jest w ogóle mowa o wyborze produktów, posiłków, pór dnia na ich spożywanie i wielu innych. Bez odpowiednich danych nie ma mowy o ułożeniu wartościowej diety. O jakie dane tutaj chodzi? Przede wszystkim układanie diety to sprawa bardzo indywidualna dlatego należy wziąć pod uwagę pojedynczą osobę i takie dane na jej temat jak: waga, wzrost i inne parametry fizyczne, ogólny stan zdrowia, choroby, alergie i predyspozycje. Dopiero mając te dane można pomyśleć o właściwym wyborze składników i komponowaniu posiłków.

Analiza zebranych danych pomoże nam w wyborze produktów i posiłków odpowiednich dla danej osoby. Komponowanie posiłków powinno zawsze iść w parze z dogłębną znajomością składu odżywczego produktów i ich wartości, a także ich wpływem na organizm ludzki. Jednak nie należy oczywiście zapominać o smaku produktów i potraw oraz indywidualnych preferencjach. Układanie diety nie ma na celu zapewniania zdrowia kosztem radości  z jedzenia. Posiłki muszą być zatem smaczne i muszą także po prostu dobrze wyglądać.

Komponowanie posiłków – w praktyce

W praktyce komponowanie posiłków jest zajęciem nieco żmudnym i wymagającym. Zbieranie danych zajmuje trochę czasu i wymaga także dużej dozy cierpliwości. Późniejsza analiza zebranych informacji wymaga swoistego rodzaju wiedzy, a także garści fachowych informacji, nie jest zatem prosta. Sprawę dodatkowo komplikuje fakt, że każdy przypadek jest inny i w związku z tym wymaga zawsze nieco innego podejścia. Nie ma niestety doskonałej i idealnej dla wszystkich.

Komponowanie posiłków jest zatem zawsze czasochłonne i wymaga poświęcenia nie tylko czasu ale także uwagi i energii. Zdobycie wiedzy na temat tego jakie są składniki odżywcze produktów oraz jakie mają one faktyczne znaczenie dla naszego organizmu jest faktycznie niezwykle ważne i powinniśmy poświęcić temu czas. W ten sposób nasz organizm na pewno będzie w lepszej formie.