Jak powstaje wyrób czekoladopodobny?

Catering dietetyczny
Catering dietetyczny
27 marca 2019
Superfoods i ich znaczenie w żywieniu
11 maja 2019
Wyrób czekoladopodobny

Wyrób czekoladopodobny

Spożywanie słodyczy traktowane jest nie tylko jako chwilowa rozkosz dla podniebienia, ale również jako sposób na poprawę nastroju. Dzieci uwielbiają słodycze, a i wielu dorosłych nie potrafi odmówić sobie słodkości. Niestety spożywanie cukru w nadmiarze nie jest korzystne dla organizmu, ani tym bardziej dla sylwetki. Jeżeli jednak do tematu słodyczy podchodzimy z rozsądkiem i wybieramy produkty dobrej jakości, nic złego nie powinno się stać. Przeciwnie – spożywana każdego dnia odrobina gorzkiej czekolady pobudza mózg do pracy i dodaje energii. Jedyny warunek jest taki, że musi to być czekolada o wysokiej zawartości masy kakaowej, a nie wyrób czekoladopodobny.

Po czym poznać dobrej jakości czekoladę?

Prawdziwa czekolada ma jednolity kolor, gładką i błyszczącą powierzchnię. Poznamy ją również po zapachu – powinniśmy wyczuwać intensywną woń kakaowca. Jeżeli wyrób pachnie np. kawą, z dużym prawdopodobieństwem nie jest czekoladą.

Czekolada dość łatwo dzieli się na kawałki, ale nie kruszy. Powierzchnia w miejscu ułamania jest stosunkowo równa, podczas gdy wyrobów czekoladopodobnych właściwie nigdy nie da się równo podzielić.

Kolejną kwestią jest oczywiście smak. Prawdziwa gorzka czekolada ma stosunkowo cierpki smak, który na długo pozostaje w ustach. Z kolei wyrób czekoladopodobny, mimo że udaje gorzką czekoladę, jest dosyć słodki.

Z powyższego wynika, że dobrej jakości czekoladę rozpoznamy za pomocą zmysłów wzroku, węchu i smaku. Oczywiście istnieje także znacznie łatwiejszy sposób – wystarczy spojrzeć na etykietę produktu i ocenić jego skład. Im wyższa zawartość masy kakaowej, tym lepiej.

Jak powstaje wyrób czekoladopodobny?

Wiele osób mylnie utożsamia wyrób czekoladopodobny z czekoladą. Rzeczywiście produkty te mają podobny wygląd i smak, ale z całą pewnością nie są tym samym. Jeśli chodzi o czekoladę, zdefiniowana została jako „wyrób otrzymany z wyrobów kakaowych i cukrów, zawierający nie mniej niż 35% suchej masy kakaowej, w tym nie mniej niż 18% tłuszczu kakaowego i nie mniej niż 14% beztłuszczowej suchej masy kakaowej”. Produkty, które wspomnianych substancji zawierają mniej, czekoladą z całą pewnością nie są.

Co więcej, wyrób czekoladopodobny nie zawiera tłuszczu kakaowego, a inny tłuszcz alternatywny. Zwartość kakao jest bardzo niska, z reguły w okolicach 8% całkowitej masy produktu. Stąd tez wyroby czekoladopodobne nie pachną kakaowcem, o czym wspominaliśmy już w pierwszej części tekstu.

Produkcja wyrobów czekoladopodobnych jest znacznie tańsza, aniżeli produkcja czekolady, a co za tym idzie – produkty czekoladopodobne mają znacznie niższe ceny, aniżeli prawdziwa czekolada. Z tego powodu popyt na nie utrzymuje się na dość wysokim poziomie, mimo że specjaliści żywienia apelują, by unikać spożywania wyrobów czekoladopodobnych. Tym bardziej, że w procesie ich powstawania wykorzystuje się cukier i sztuczne dodatki, takie jak aromaty, barwniki i konserwanty.