Fosfor w organizmie – co trzeba wiedzieć

Makroelementy
Makroelementy – co warto wiedzieć
9 stycznia 2018
Catering dietetyczny Warszawa
Catering dietetyczny Warszawa
29 stycznia 2018
Fosfor w organizmie

Fosfor – podstawowe informacje

Fosfor to minerał, który ma bardzo istotny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie całego naszego organizmu. Fosfor w organizmie pełni bardzo wiele ważnych funkcji. Czym jednak tak naprawdę jest fosfor i na co dokładnie wpływa? Przede wszystkim warto wiedzieć, że fosfor to pierwiastek mineralny, który jest odpowiedzialny za zdrowe i mocne kości, a także zęby. Fosfor w organizmie bierze udział w procesie mineralizacji dlatego ma istotny wpływ na stan zębów. Poza tym fosfor odpowiada także za przewodzenie bodźców nerwowych, przemiany energetyczne a także utrzymanie równowagi kwasowo-zasadowej w naszym organizmie. Jak zatem widać fosfor w organizmie pełni naprawdę istotne role.

Fosfor w organizmie – wpływ

Fosfor znajdziemy oczywiście w wielu naturalnych produktach. Produkty bogate w fosfor to przede wszystkim: nasiona słonecznika, różne rodzaje serów, ryby takie jak śledź lub łosoś, kasza gryczana a także brokuły lub pomarańcze. Po wymienionych przykładach od razu widać jak ważny jest fosfor w naszym organizmie a także jak łatwo można go znaleźć w wielu naturalnych produktach. Mimo tego, ze fosfor występuje w naprawdę różnorodnych produktach i wydawać by się mogło, że każdy znajdzie coś dla siebie wiele osób cierpi na niedobór fosforu. Jakie są jego objawy i co powinno nas zaniepokoić?

Objawy niedoboru fosforu w organizmie to przede wszystkim ogólne osłabienie, bóle mięśni i stawów, wymioty, zaburzenia oddychania a także rożnego rodzaju zaburzenia ze strony układu nerwowego. Warto tutaj jednak zaznaczyć, że niedobór fosforu nie jest jednak bardzo częstym problemem. Fakt, że fosfor masowo występuje w wielu różnych produktach żywnościowych sprawia, że tak naprawdę niewiele osób cierpi z powodu niedoboru tego pierwiastka. Niedobór fosforu dotyczy raczej osób, które już wcześniej cierpiały na jakieś problemy zdrowotne, zaburzenia odżywiania czy na przykład chorobę alkoholową. Mimo to należy zawsze uważnie obserwować swój organizm tak aby móc wyciągać właściwe wnioski i następnie podejmować odpowiednie kroki.