Dieta raw

Weganizm
24 sierpnia 2017
Dieta antycellulitowa
Dieta antycellulitowa – praktyczne informacje
30 sierpnia 2017

Dieta raw – co warto wiedzieć

Dieta raw – co to jest

Coraz więcej osób przechodzi na wszelkiego rodzaju zdrowe diety. Mamy diety cud, które są tylko chwilową modą, ale mamy także dużą gamę diet na stałe, które jeśli tylko odpowiednio wdrożone mogą na stałe poprawić stan naszego zdrowia i pozytywnie wpłynąć na kondycję fizyczną. Mamy zatem diety antycellulitowe, wegańskie czy specjalnie przygotowywane z myślą o osobach cierpiących na określone choroby takie jak choroby serca, cukrzyca lub schorzenia związane z nietolerancją glutenu. Wszystkie tego typu diety cechuje dbałość o zrównoważone dostarczanie substancji odżywczych niezbędnych w zachowaniu zdrowia i dobrej kondycji oraz pozytywny wpływ na określone przypadłości. Co więcej, dzięki temu, że rynek ciągle dostosowuje się do potrzeb konsumenta mamy pewność, że tego typu diety są nie tylko zdrowe, ale także smaczne i łatwe w przygotowaniu. Jedną z ciekawych diet zyskujących coraz większą popularność jest dieta raw. Na czym dokładnie polega i jakie są jej zalety i wady?

Dieta raw to jak angielski termin raw wskazuje dieta surowa. Chodzi zatem o spożywanie surowego pokarmu. Dieta raw bazuje w dużej mierze na produktach roślinnych, które są surowe i w żaden sposób nie są przetworzone. Główne składniki diety raw to zatem takie produkty jak: owoce, warzywa, orzechy, kiełki, różnego rodzaju nasiona i ziarna. W zależności od preferencji może się zdarzyć, ze w diecie raw znajdziemy także mięso, owoce morza czy jajka. Pamiętać, jednak należy że dieta raw nie toleruje żadnej obróbki termicznej dlatego mięso czy jajka musza w tym przypadku byś spożywane na surowo. Przykładowe dania jakie możemy spotkać w tego typu diecie to różnego rodzaju sałatki, pasty czy po prostu owoce i warzywa nie poddane żadnej obróbce jedzone w całości.

Dieta raw – zalety i wady

Dieta raw jak każda dieta powinna byś stosowana rozsądnie i z umiarem. Zanim zdecydujemy się przejść na tego typu dietę warto dokładnie poznać swój organizm, jego reakcje na różne produkty oraz dowiedzieć się więcej jakie są wady i zalety diety raw. Nigdy nie należy przechodzić na jakąkolwiek dietę tylko dlatego, że jest modna lub bardzo zdrowa. Nie każdy organizm będzie sobie dobrze radził na tego typu diecie. Jakie mamy więc zalety diety raw? Zalety to przede wszystkim opóźnienie procesu starzenia, poprawa kondycji skóry, włosów i paznokci, większa energia i ogólny pozytywny wpływ na organizm. Wady to między innymi zwiększone uczucie chłodu (przy diecie raw trzeba się ruszać) oraz zwiększone ryzyko zatrucia pokarmowego.