Błędy żywieniowe – na co uważać

Komponowanie posiłków
Komponowanie posiłków – podstawowe informacje
16 lutego 2018
Posiłki pochodzenia mięsnego
Posiłki pochodzenia mięsnego – dieta wegetariańska
14 marca 2018
Błędy żywieniowe

Błędy żywieniowe – o czym pamiętać

Właściwe żywienie to podstawa jeśli chodzi o zachowanie zdrowia i właściwej kondycji fizycznej. Niestety wiele osób zdaje się o tym zapominać i w efekcie skupia się tylko na kilku podstawowych elementach takich jak aktywność fizyczna, regularne kontrole u lekarza i inne mniej ważne kwestie. Jest to jednak częsty błąd, który może sprawiać, że nasze zdrowie i kondycja fizyczna znacznie ucierpi. Warto zatem dokładnie przemyśleć wszystkie kwestie dotyczące naszej diety tak aby móc uniknąć najczęściej popełnianych błędów żywieniowych.

Błędy żywieniowe to bardzo duży problem, który jest niestety bardzo często zupełnie bagatelizowany. Wynika to w dużej mierze  z faktu, że po prostu sami często nie zdajemy sobie sprawy, ze jakieś błędy w ogóle popełniamy. Dopiero mając świadomość na jakie błędy żywieniowe jesteśmy faktycznie narażeni możemy się starć ich unikać i całkowicie wyeliminować ryzyko ich wystąpienia. Jakie mamy zatem najczęściej występujące błędy żywieniowe?

Błędy żywieniowe – praktyczne porady

Jeśli chodzi o błędy żywieniowe nie można podać jednoznacznej listy błędów, która będzie zawierała wszystkie możliwe rodzaje błędów. Wynika to po prostu z faktu, że każda osoba jest inna, ma inne warunki fizyczne, inny stan zdrowia i w rezultacie inne rzeczy mają wpływ na to jak taka osoba będzie się czuć. Na szczęście mimo, że nie można podać jednej listy błędów żywieniowych obejmującej wszystkie aspekty, można podać kilka przykładów ogólnych błędów żywieniowych, które są popełniane.

Najczęstsze błędy żywieniowe popełniane przez dużą liczbę osób to przede wszystkim błędy dotyczące spożywania nadmiernej ilości danego rodzaju żywności lub spożywanie za mało produktów zawierających dane składniki odżywcze. Mówiąc krótko, najczęstsze błędy żywieniowe to te błędy dotyczące nadmiernego spożycia danych produktów lub ich niedoboru. Stąd już bliska droga do bardzo poważnych problemów, o których co gorsza przez dłuższy okres czasu może nie mieć  w ogóle pojęcia.

Inne bardziej konkretne błędy żywieniowe dotyczą na przykład nadmiernego spożywania soli, niezdrowych tłuszczów, cukrów czy słodyczy. Co ciekawe, to właśnie słodycze odgrywają tutaj bardzo dużą rolę ponieważ często nie zdajemy sobie sprawy jak dużo ich tak naprawdę spożywamy. Słodycze są przy tym bardzo niebezpieczne dlatego warto wiedzieć, że ich nadmierne spożywanie z pewnością nie pozostanie bezkarne i nie ujdzie nam płazem. Warto zatem faktycznie wyeliminować je całkowicie ze swojej diety. Już po krótkim czasie z pewnością odczujemy różnicę.